Váš průvodce světem in pěstování
Informace o pěstování dřevodníků a rostliňáků.
Pěstitelské forum, kalendář pěstování, bezplatná inzerce pěstitelských potřeb, aktuální zahradní veletrhy a výstavy, zajímavé botanické zahrady,
fotky, videa a programy ze světa pěstování.
Pěstování je in ! Tak pěstujte s námi .

Diskuzní fórum - vše o pěstování a zahradě

kontakt pěstík.cz

TIP: Vyzkoušej Pěstíkova průvodce!

Pěstík Ti pomůže s pěstováním od výsevu a s péčí. 

1) Vyber si rostlinu

2) Pěstík Ti bude posílat co dělat jak tvá rostlinka poroste!

Diskuze: Hrušně



Prořezání hrušně

Datum: 18.01.2011 19:44:31,     Vložil: HOST,     IP:193.200.150.xxx

Přestěhováním jsme získali zahradu, kde je hrušeň podle mého odhadu asi 20 let stará (průměr kmene asi 25 cm), která má výborné plody, což je u nás na liberecku vzácné. Proto bych jí chtěla nějak prospět. Bývalý majitel ve snaze snížit korunu odřezával (zřejmě několikrát) terminál, takže horní část koruny je zaplněná "vlky" různého stáří. Prosím o radu kdy se mají vyřezat - teď na jaře, nebo až v létě ? Několik starších vlků nahradilo terminál, jsou silné a mají už plodonosný obrost. Máme je zachovat, nebo je zredukovat na jeden ? Také bych prosila o informaci jak hrušeň pohnojit, aby výživu dostal strom a ne okolní trávník. Děkuji předem za cenné rady.

Prořezání hrušně

Datum: 27.01.2011 17:39:03,     Vložil: HOST,     IP:199.48.147.xxx

Dobrý den, zkusím Vám poradit. Nejdříve tedy k prořezávání stromu: terminál by měl být jen jeden, proto ostatní přebytečné vlky buď vyřežte a nebo pokud je v koruně dost místa, převeďte je na postranní větev či výhon jdoucí ven z koruny. Myslí se tím ty, které mezitím obrostly plodonosnými výhony. Ostatní vlky musí z koruny pryč, aby se nezahušťovala. Co se týče doby řezu, záleží na tom, jaké má hrušeň přírůstky - pokud jsou malé, je vhodné provést řez nyní, popř. i zmlazovací, pokud hrušeň roste bujně, rozhodl bych pro řez až v srpnu. Pokud je pod stromem trávník a vy chcete přihnojit strom a ne trávník je potřeba dostat se co nejblíže ke kořenům, tzn. je nesmysl rozhodit hnojivo jen tak pod strom. Je v hodné udělat do země několik děr (špičatým kůlem, rýčem...) nezáleží na velikosti díry, ale na hloubce, aby hnojivo využil strom ne trávník. Ta by měla být cca 30 - 60 cm. Hloubění jamek se provádí po obvodu koruny, kde nejvíce vlásečnicových kořínků jimiž strom čerpá vodu a živiny. Do děr vhodíte hrstku cereritu a zasypete zeminou. Takto si to pamatuji ze školy,samozřejmě je vícero způsobů. Zkušený pěstitel ovocnář, např. pan Vysloužil vám jistě zpřesní postup a možná mne poopraví. Doufám, že jsem Vám tímto zůsobem alespoň trochu pomohl.

Prořezání hrušně

Datum: 27.01.2011 17:40:38,     Vložil: HOST,     IP:199.48.147.xxx

plně souhlasím s tímto postupem . Upřesnil bych způsob hnojení pod trávníkem. Napřed si zjistětem jestli je Vaš půda víc písčitá nebo jílovitá. Pokud je jílovitá (což je v Česku mnohem častější), osvědčil se mi následující způsob: Díry do po obvodu koruny nedělejte kůlem - v jílovité zemině se Vám to nepodaří dost hluboko a pokud, tak kůl nevytáhnete. V jílovitější hlíně navíc roztlačením půdy vytvoříte nepropustnou "skořápku" Lepší je použít ruční zemní vrták - jde to poměrně snadno - do 50-60 cm stačí. Vyrýpněte drn, pak vyvrtejte válec zeminy. Do jámy nalejte roztok hnojiva - třeba zkvašený slepičí trus rozpuštěné hnojivo - podle půdního rozboru. Po vsáknutí (asi další den) zasypte válcovitou jámu kvalitní hlínou nebo kompostem s pískem a nakonec vraťte drn. Trívník zůstane neporušený a za 2 roky budete překvapena reakcí ovocného stromu - tím větší, čím v chudší půdě dosud rostl. Do písčité půdy stačí zatlouct pár mělčích děr nebo důkladně zalít strom hnojivým roztokem přes trávník, nejlépe po dešti. Vsákne se dost hluboko i tak.

Prořezání hrušně

Datum: 27.01.2011 17:42:12,     Vložil: HOST,     IP:217.115.252.xxx

Váš návod je perfektní a i pro mě jako laika srozumitelný. Zítra se vydám po obchodech (železářstvích ?) shánět zemní vrták. Bude to v našem případě užitečné nářadí. Kromě zmíněné hrušně uplatníme stejnou metodu i u okrasných keřů.

Přeji hezké předjarní dny.  Zuzana V.

Prořezání hrušně

Datum: 27.01.2011 17:47:11,     Vložil: HOST,     IP:68.71.46.xxx

Zuzano V., ja som kupil "zemny" vrtak v Baumaxe, vyrobca Wolfgarten, mali dva druhy: mensi asi vhodnejsi pre vas a vacsi pre vretanie dier pre koly. Mimochodom bol dost drahy.

Prořezání hrušně

Datum: 27.01.2011 18:14:54,     Vložil: HOST,     IP:217.115.252.xxx

Našla jsem si na netu soukromého výrobce, který si své vrtáky o průměru 10cm cení na 350 Kč.  Nevím, jestli to je mnoho, nebo málo, tak dalece tomu nerozumím. Byl ten Váš z Baumaxu dražší ? Nebo naopak levnější ?                         Díky za informaci. Zuzana V. 

Prořezání hrušně

Datum: 27.01.2011 18:15:59,     Vložil: HOST,     IP:193.200.150.xxx

Dobrý den na Slovensko ! V Baumaxu, v OBI a podobných marketech není radno nářadí kupovat. Všechno je z dovozu a přehnaně drahé. Dnes jsem se byla jen tak ze zvědavosti zeptat v OBI na cenu vrtáku a dozvěděla jsem se závratnou sumu 1600 Kč. Doufám, že ten ze soukromé dílny bude kvalitní a nerozpadne se hned napoprvé. Přeji příjemný víkend. Zuzana V.

Prořezání hrušně

Datum: 27.01.2011 18:16:01,     Vložil: HOST,     IP:193.200.150.xxx

Dobrý den na Slovensko ! V Baumaxu, v OBI a podobných marketech není radno nářadí kupovat. Všechno je z dovozu a přehnaně drahé. Dnes jsem se byla jen tak ze zvědavosti zeptat v OBI na cenu vrtáku a dozvěděla jsem se závratnou sumu 1600 Kč. Doufám, že ten ze soukromé dílny bude kvalitní a nerozpadne se hned napoprvé. Přeji příjemný víkend. Zuzana V.



Reakce na příspěvek

* Váš komentář:
* Název:
Obrázek:
Obrázek 2:
Obrázek 3:
* Kontrolní text:

Poznámka: Pole označená * musí být vyplněna!

průvodce pěstováním
bazar

eshop rostliny semena

bazar
velkohobchod

© Pěstování.in 2010-2013, email.: moderni (zavinac) pestovani.in, RSS: RSS kanál

TAOX studio - webdesign, webmarketing

webové aplikace
internetové obchody